HOME   PLAY CHESS   CHESS RULES   CHESS TACTICS   PROBLEMS    STUDIES    BOOKS

CHESS NEWS & HEADLINES

European Club Cup 2010

European Club Cup 2017 -- European Club Cup 2015 -- European Club Cup 2014

26th European Club Cup for Men and 15th European Club Cup for Women 2010




October 16 - 24 , Plovdiv , Bulgaria

Men : 49 teams , Average ELO: 2340
Women : 15 teams , Average ELO: 2280
Teams - Men , average rating
1 AZE SOCAR Azerbaijan 2737
2 RUS ShSM-64 Moscow 2713
3 RUS SPb Chess Club 2711
4 RUS Economist-SGSEU-1 2702
5 GER OSG Baden-Baden 2683
6 RUS Yugra 2678
7 ARM Mika Yerevan 2670
8 ISR Ashdod Ilit CC 2658
9 RUS Ural 2644
10 UKR A DAN DZO & PGMB - Chernigiv 2642
11 GER Werder Bremen 2615
12 CZE 1. Novoborsky SK 2595
13 BUL CC Naiden Voinov 2583
14 ISR Beer Sheba CC 2568
15 BIH CK Bihac 2532
16 UKR Rivnenski Iisovi zubry - Rivne 2505
17 BLR Vesnianka Grand 2496
18 ESP Gros Xake Taldea 2491
19 NOR Oslo Schakselskap 2453
20 BIH Glasinac 2450
21 BEL Eynatten - KSK47 2448
22 LTU Margiris 2426
23 SWE Viking Stockholm 2420
24 GER SG Solingen 2419
25 MKD SK Gambit-Asseco-See Skopje 2411
26 ITA Obiettivo Risarcimento Padova 2397
27 FRA Evry Grand Roque 2387
28 NED LSG 2385
29 BEL Amay 2374
30 SVK SK Prievidza 2369
31 UKR LugPokerChess - Lugansk 2361
32 ENG Betsson 2353
33 FIN Tammer Shakki 2335
34 BEL K Gentse SRL 2314
35 FIN Etela-Vantaan Shakki 2308
36 NOR Asker Sjakklubb 2281
37 TUR Manisa Doruk Koleji 2273
38 WLS Cardiff Chess Club 2269
39 DEN Brønshøj Skakforening 2260
40 LUX CE Le Cavalier Differdange 2236
41 ENG White Rose
42 DEN Aarhus Skakklub/Skolerne 2196
43 LUX Cercle d'Echecs Dudelange 2190
44 IRL Ennis Chess Club 2155
45 GRE Skakistiki Akademia Chanion 2108
46 ALB Butrinti 1967
47 EUR Klubi i shahut EXPIK 1874
48 WLS Nidum Chess Club 1659
49 EUR KSH Shqiponja 1373

Teams - Women , average rating
1 MNC Cercle d'Echecs de Monte Carlo 2554
2 RUS AVS 2511
3 RUS SPb Chess Club 2474
4 GEO Samaia Tbilisi 2464
5 ARM MIKA Yerevan 2460
6 RUS Giprorechtrans 2411
7 SRB BAS Beograd 2390
8 GER USV Volksbank Halle 2297
9 SRB Radnicki 2236
10 ISR Ashdod Elite CC 2203
11 ITA CS Fisher Chieti 2190
12 BUL Lokomotiv 2000 2181
13 ISR Herzliya Chess Club 2068
14 SVK KSC Komarno 2002
15 NOR Oslo Schakselkap 1979




Open, final standings top 5
Rank TeamCountry Pts
1 Economist-SGSEU-1 RUS13
2 Yugra RUS11
3 SOCAR Azerbaijan AZE11
4 A DAN DZO & PGMB - Chernigiv UKR11
5 Baden-Baden OSG ARM11

Women, final standings top 6
Rank TeamCountry Pts
1 Cercle d'Echecs de Monte Carlo MNC10
2 St.Petersburg Chess Club RUS10
3 MIKA Yerevan ARM9
4 Giprorechtrans GEO9
5 AVS RUS9
6 Samaia Tbilisi GEO9

Open - Round 7 ( October 23 ):

Economist-SGSEU-1 - Yugra : 3 - 3
SOCAR Azerbaijan - ShSM-64 Moscow : 3 - 3
Mika Yerevan - Baden-Baden OSG : 2½ - 3½

Eynatten - KSK47 - A DAN DZO & PGMB - Chernigiv : 2½ - 3½
St.Petersburg Chess Club - Beer Sheva CC : 3½ - 2½
Solingen SG - Ashdod Elite CC : 1½ - 4½

G-Team Novy Bor - Rivnenski Iisovi zubry - Rivne : 3 - 3
Glasinac -Werder Bremen : 1½ - 4½
Ural - Oslo Schakselskap : 5½ - ½

Bihac CK - Naiden Voinov CC : 3½ - 2½
Vesnianka Gran - Evry Grand Roque : 4 - 2
Prievidza SK - Gros Xake Taldea : 1½ - 4½

Amay - Margiris Kaunas : 1½ - 4½
Manisa Doruk Koleji - Viking Stockholm : 1 - 5
Obiettivo Risarcimento Padova -- Gambit-Asseco-See Skopje : 1½ - 4½

LugPokerChess - Lugansk - LSG : 2½ - 3½
K Gentse SRL - White Rose : 4½ - 1½
Etela-Vantaan Shakki - Tammer Shakki : 3 - 3

Betsson - Cardiff Chess Club : 4 - 2
Asker Sjakklubb - Differdange CE Le Cavalier : 5½ - ½
Chanion Skakistiki Akademia - Expik Klubi i shahut : 4½ - 1½

Aarhus Skakklub/Skolerne - Shqiponja KSH : 6 - 0
Butrinti - Nidum Chess Club : 5 - 1
Ennis Chess Club - Brønshøj Skakforening : 1 - 5
Dudelange CE -   : 3 - 0 bye

Women - Round 7:

Cercle d'Echecs de Monte Carlo - AVS : 2 - 2
Giprorechtrans - St.Petersburg Chess Club : 2 - 2
Lokomotiv - MIKA Yerevan : 1½ - 3½

Samaia Tbilisi - BAS Beograd : 2½ - 1½
USV Volksbank Halle - Oslo Schakselkap : 2½ - 1½
KSC Komarno - Herzliya Chess Club : 1 - 3
Ashdod Elite CC - CS Fischer Chieti : 2½ - 1½

Open - Round 6 ( October 22 ):

Economist-SGSEU-1 - Mika Yerevan : 3½ - 2½
SOCAR Azerbaijan - St.Petersburg Chess Club : 3½ - 2½
ShSM-64 Moscow - A DAN DZO & PGMB - Chernigiv : 3 - 3

Yugra - G-Team Novy Bor : 4 - 2
Bihac CK - Baden-Baden OSG : 1½ - 4½
Beer Sheva CC - Ural : 3½ - 2½

Ashdod Elite CC - Vesnianka Gran : 5 - 1
Naiden Voinov CC - Werder Bremen : 2½ - 3½
Gros Xake Taldea - Solingen SG : 2½ - 3½

Oslo Schakselskap - Glasinac : 3 - 3
Viking Stockholm -- Eynatten - KSK47 : 2½ - 3½
Rivnenski Iisovi zubry - Rivne -- LugPokerChess - Lugansk : 5½ - ½

Margiris Kaunas - Prievidza SK : 3 - 3
Gambit-Asseco-See Skopje - Betsson : 3½ - 2½
Evry Grand Roque - Asker Sjakklubb : 3½ - 2½

Tammer Shakki - Obiettivo Risarcimento Padova: 1 - 5
K Gentse SRL - LSG : 3 - 3
Differdange CE Le Cavalier - Amay : 1 - 5

Manisa Doruk Koleji - Aarhus Skakklub/Skolerne : 4 - 2
Nidum Chess Club - Etela-Vantaan Shakki : 1 - 5
White Rose - Shqiponja KSH : 4½ - 1½

Cardiff Chess Club - Dudelange CE : 4 - 2
Butrinti - Chanion Skakistiki Akademia : 1 - 5
Ennis Chess Club - Expik Klubi i shahut : 2 - 4
Brønshøj Skakforening -   : 3 - 0 bye

Women - Round 6:

AVS - St.Petersburg Chess Club : 1 - 3
MIKA Yerevan - Cercle d'Echecs de Monte Carlo : 1 - 3
Giprorechtrans - Samaia Tbilisi : 2½ - 1½

Lokomotiv - Ashdod Elite CC : 2 - 2
CS Fischer Chieti - USV Volksbank Halle : 1 - 3
BAS Beograd - KSC Komarno : 3½ - ½
Herzliya Chess Club - Oslo Schakselkap : 3 - 1

Open - Round 5 ( October 21 ):

Economist-SGSEU-1 - SOCAR Azerbaijan : 4 - 2
G-Team Novy Bor - Mika Yerevan : 3 - 3
St.Petersburg Chess Club - Bihac CK : 3½ - 2½

Werder Bremen - ShSM-64 Moscow : 2 - 4
Baden-Baden OSG - Ural : 3 - 3
Yugra - Rivnenski Iisovi zubry - Rivne : 4 - 2

A DAN DZO & PGMB - Chernigiv - Prievidza SK : 5 - 1
Eynatten - KSK47 - Vesnianka Gran : 3 - 3
Gambit-Asseco-See Skopje - Ashdod Elite CC : 1½ - 4½

Betsson - Naiden Voinov CC : 1½ - 4½
LSG - Beer Sheva CC : 1½ - 4½
Gros Xake Taldea - Evry Grand Roque : 5 - 1

Asker Sjakklubb - Oslo Schakselskap : 0 - 6
Glasinac - Manisa Doruk Koleji : 4½ - 1½
Viking Stockholm - Differdange CE Le Cavalier : 5½ - ½

Solingen SG - Tammer Shakki : 4½ - 1½
Shqiponja KSH - Margiris Kaunas : 1 - 5
Etela-Vantaan Shakki - LugPokerChess - Lugansk : 2½ - 3½

Amay - Nidum Chess Club : 6 - 0
Obiettivo Risarcimento Padova - Cardiff Chess Club : 5½ - 1½
Dudelange CE - K Gentse SRL : 1½ - 4½

Aarhus Skakklub/Skolerne - Chanion Skakistiki Akademia : 3½ - 2½
Expik Klubi i shahut - Butrinti : 3 - 3
Brønshøj Skakforening - White Rose: 2½ - 3½
Ennis Chess Club -   : 3 - 0 bye

Women - Round 5:

AVS - MIKA Yerevan : 2 - 2
St.Petersburg Chess Club - Samaia Tbilisi : 3½ - ½
Cercle d'Echecs de Monte Carlo - BAS Beograd : 3 - 1

USV Volksbank Halle - Lokomotiv : 1 - 3
Herzliya Chess Club - Giprorechtrans : 1 - 3
Oslo Schakselkap - CS Fischer Chieti : 1 - 3
KSC Komarno -Ashdod Elite CC: 2 - 2

Open - Round 4 ( October 20 ):

ShSM-64 Moscow - Economist-SGSEU-1 : 2 - 4
Mika Yerevan - Bihac CK : 5 - 1
Vesnianka Gran - SOCAR Azerbaijan : 1 - 5

G-Team Novy Bor - Viking Stockholm : 4 - 2
Oslo Schakselskap -St.Petersburg Chess Club : 1 - 5
Naiden Voinov CC - Baden-Baden OSG : 2½ - 3½

Beer Sheva CC - Yugra : 2½ - 3½
Ural - Ashdod Elite CC : 3½ - 2½
A DAN DZO & PGMB - Chernigiv -- Gros Xake Taldea : 4½ - 1½

Evry Grand Roque - Werder Bremen : 1 - 5
Rivnenski Iisovi zubry - Rivne - Glasinac : 4 - 2
LugPokerChess - Lugansk -- Eynatten - KSK47 : 2 - 4

Prievidza SK - Shqiponja KSH : 4 - 2
Margiris Kaunas - Tammer Shakki : 2½ - 3½
Cardiff Chess Club - Solingen SG : 0 - 6

K Gentse SRL -- Gambit-Asseco-See Skopje : 1½ - 4½
Differdange CE Le Cavalier - Obiettivo Risarcimento Padova : 3½ - 2½
Betsson - Amay : 3½ - 2½

Chanion Skakistiki Akademia - Asker Sjakklubb : 1 - 5
Manisa Doruk Koleji - Dudelange CE : 3½ - 2½
White Rose - LSG : 1½ - 4½

Nidum Chess Club - Expik Klubi i shahut : 4 - 2
Etela-Vantaan Shakki - Ennis Chess Club : 3½ - 2½
Brønshøj Skakforening - Aarhus Skakklub/Skolerne : 1½ - 4½
Butrinti -   : 3 - 0 bye

Women - Round 4:

Samaia Tbilisi - AVS : 2 - 2
St.Petersburg Chess Club - Cercle d'Echecs de Monte Carlo : 2 - 2
MIKA Yerevan - BAS Beograd : 3 - 1

Giprorechtrans - USV Volksbank Halle : 1½ - 2½
CS Fischer Chieti - Lokomotiv 2000 : 1½ - 2½
Ashdod Elite CC - Herzliya Chess Club : 1½ - 2½
KSC Komarno - Oslo Schakselkap : 1½ - 2½

Open - Round 3 ( October 19 ):

SOCAR Azerbaijan - A DAN DZO & PGMB - Chernigiv : 3½ - 2½
Mika Yerevan - St.Petersburg Chess Club : 3½ - 2½
Baden-Baden OSG - ShSM-64 Moscow : 2½ - 3½

Ashdod Elite CC - Economist-SGSEU-1 : 2½ - 3½
Bihac CK - Oslo Schakselskap : 3½ - 2½
Ural - G-Team Novy Bor : 2½ - 3½

Vesnianka Gran - Differdange CE Le Cavalier : 5½ - ½
Yugra - Amay : 6 - 0
Werder Bremen - K Gentse SRL : 4½ - 1½

Obiettivo Risarcimento Padova - Naiden Voinov : 2 - 4
Solingen SG - Beer Sheva CC : 2 - 4
Tammer Shakki - Rivnenski Iisovi zubry - Rivne : 1½ - 4½

Asker Sjakklubb - Gros Xake Taldea : 0 - 6
Eynatten - KSK47 - Margiris Kaunas : 3 - 3
Glasinac -- Gambit-Asseco-See Skopje : 3½ - 2½

Dudelange CE - Viking Stockholm : 1½ - 4½
Evry Grand Roque - Betsson : 5 - 1
Prievidza SK - LugPokerChess - Lugansk : 3 - 3

Shqiponja KSH - Nidum Chess Club : 3½ - 2½
LSG - Butrinti : 4½ - 1½
White Rose -- Etela-Vantaan Shakki : 3 - 3

Manisa Doruk Koleji - Brønshøj Skakforening : 5 - 1
Aarhus Skakklub/Skolerne - Cardiff Chess Club : 2½ - 3½
Ennis Chess Club - Chanion Skakistiki Akademia : 2½ - 3½
Expik Klubi -   : 3 - 0 bye
Women - Round 3:

AVS - Giprorechtrans : 2½ - 1½
Samaia Tbilisi - MIKA Yerevan : 2½ - 1½
Cercle d'Echecs de Monte Carlo - CS Fischer Chieti : 3½ - ½

BAS Beograd - USV Volksbank Halle : 3 - 1
St.Petersburg Chess Club - Herzliya Chess Club : 3½ - ½
Lokomotiv 2000 - KSC Komarno : 2 - 2
Oslo Schakselkap - Ashdod Elite CC : 1½ - 2½
Open - Round 2 ( October 18 ):

Eynatten - KSK47 - SOCAR Azerbaijan : 1½ - 4½
St.Petersburg Chess Club -Yugra : 3½ - 2½
Rivnenski Iisovi zubry - Rivne - ShSM-64 Moscow : 2 - 4

Economist-SGSEU-1 - Solingen SG : 5 - 1
Margiris Kaunas - Baden-Baden OSG : 1½ - 4½
Beer Sheva CC - Mika Yerevan : 1½ - 4½

Ashdod Elite CC - Glasinac: 4 - 2
Naiden Voinov CC - Ural : 1½ - 4½
A DAN DZO & PGMB - Chernigiv - Werder Bremen : 3½ - 2½

G-Team Novy Bor - Vesnianka Gran : 3 - 3
Gros Xake Taldea - Bihac CK : 1½ - 4½
Viking Stockholm - Oslo Schakselskap : 2½ - 3½

Shqiponja KSH - Evry Grand Roque : 0 - 6
Gambit-Asseco-See Skopje - LSG : 3½ - 2½
Obiettivo Risarcimento Padova White Rose : 5 - 1

Amay - Ennis Chess Club : 5½ - ½
Expik Klubi i shahut - Prievidza SK : 0 - 6
LugPokerChess - Lugansk - Brønshøj Skakforening : 4½ - 1½

Butrinti - Betsson : 1½ - 4½
Tammer Shakki - Manisa Doruk Koleji : 4½ - 1½
Etela-Vantaan Shakki -K Gentse SRL : 1½ - 4½

Cardiff Chess Club - Asker Sjakklubb : ½ - 5½
Differdange CE Le Cavalier - Aarhus Skakklub/Skolerne : 3½ - 2½
Dudelange CE - Chanion Skakistiki Akademia : 4½ - 1½
Nidum Chess Club -   : 3 - 0 bye
Women - Round 2:

Samaia Tbilisi - Cercle d'Echecs de Monte Carlo : 2½ - 1½
AVS - BAS Beograd : 3 - 1
MIKA Yerevan - St.Petersburg Chess Club : 3 - 1

Giprorechtrans - Oslo Schakselkap : 3½ - ½
USV Volksbank Halle - Ashdod Elite CC : 2½ - 1½
CS Fischer Chieti - KSC Komarno : 3 - 1
Herzliya Chess Club - Lokomotiv 2000 : 2 - 2
Open - Round 1 ( October 17 ):

SOCAR Azerbaijan - Gambit-Asseco-See Skopje : 5½ - ½
Evry Grand Roque - St.Petersburg Chess Club : ½ - 5½
ShSM-64 Moscow - Obiettivo Risarcimento Padova : 5 - 1

LSG - Economist-SGSEU-1 : ½ - 5½
Baden-Baden OSG - Amay: 5½ - ½
Prievidza - Yugra : 1½ - 4½

Mika Yerevan - LugPokerChess - Lugansk : 5½ - ½
Betsson - Ashdod Elite CC : 2 - 4
Ural - Tammer Shakki : 5½ - ½

K Gentse SRL - A DAN DZO & PGMB - Chernigiv : ½ - 5½
Werder Bremen - Etela-Vantaan Shakki : 5 - 1
Asker Sjakklubb - G-Team Novy Bor : 2 - 4

Naiden Voinov CC - Manisa Doruk Koleji : 5 - 1
Brønshøj Skakforening - Beer Sheva CC : 1 - 5
Bihac CK - Differdange CE Le Cavalier : 6 - 0

White Rose- Rivnenski Iisovi zubry - Rivne : ½ - 5½
Vesnianka Gran - Cardiff Chess Club : 6 - 0
Aarhus Skakklub/Skolerne - Gros Xake Taldea : 2 - 4

Oslo Schakselskap - Dudelange CE : 5½ - ½
Chanion Skakistiki Akademia - Eynatten - KSK47 : 1½ - 4½
Margiris Kaunas - Ennis Chess Club : 5 - 1

Butrinti - Glasinac : 0 - 6
Viking Stockholm - Expik Klubi i shahut : 5½ - ½
Nidum Chess Club - Solingen SG : 1 - 5
Shqiponja KSH -   : 3 - 0 bye
Women - Round 1:

Cercle d'Echecs de Monte Carlo - USV Volksbank Halle : 4 - 0
Ashdod Elite CC - AVS : 1 - 3
St.Petersburg Chess Club - Fischer Chieti : 3 - 1

Lokomotiv 2000 - Samaia Tbilisi : 1½ - 2½
MIKA Yerevan - Herzliya Chess Club : 4 - 0

KSC Komarno - Giprorechtrans : ½ - 3½
BAS Beograd - Oslo Schakselkap : 4 - 0
Share |










CHESS SOFTWARES


CHESS BOOKS