HOME   PLAY CHESS   CHESS RULES   CHESS TACTICS   PROBLEMS    STUDIES    BOOKS


CHESS NEWS & HEADLINES

  follow on twitter chess news on facebook subscribe to chess news e-mail chess news on your site

Cap D'Agde 2010

Cap D'Agde 2013 -- Cap D'Agde 2008

October 22 - 31 France

Closed rapid tournament : 25 minutes + 10 seconds/move , 2 groups of 8 players meet in a tournament. The first 4 in each group qualified for the knockout phase.






Ivanchuk is winner after beating Nakamura: 1,5 - 0,5

Final, October 31

Vasily Ivanchuk - Hikaru Nakamura : 1 - 0
Hikaru Nakamura - Vasily Ivanchuk : -


1st 1/2 final October 30

Liem Le Quang - Hikaru Nakamura : 0 - 1
Hikaru Nakamura - Liem Le Quang : 0 - 1

Tie break:

Hikaru Nakamura - Liem Le Quang : 1 - 0
Liem Le Quang - Hikaru Nakamura : 0 - 1

2nd 1/2 final October 30
Vasily Ivanchuk - Xiangzhi Bu : 1 - 0
Xiangzhi Bu - Vasily Ivanchuk : 0 - 1



1st 1/4 final October 28

Hikaru Nakamura - Jon Ludvig Hammer : 1 - 0
Jon Ludvig Hammer - Hikaru Nakamura : 0 - 1

2nd 1/4 final October 28
Xiangzhi Bu - Yannick Pelletier : 1 - 0
Yannick Pelletier - Xiangzhi Bu : -

3rd 1/4 final October 29

Truong Nguyen Ngoc - Liem Le Quang : 0 - 1
Liem Le Quang - Truong Nguyen Ngoc : 0 - 1

Tiebreak

Nguyen Ngoc Truong - Le Quang Liem : -
Le Quang Liem - Nguyen Ngoc Truong : -
Nguyen Ngoc Truong - Le Quang Liem : 0 - 1
Le Quang Liem - Nguyen Ngoc Truong : 1 - 0

4th 1/4 final October 29

Vasily Ivanchuk - Judith Polgar : 1 - 0
Judith Polgar - Vasily Ivanchuk : 0 - 1



(Q) : Qualified to the quarter final.

Group A - Average rating: 2619
Rank TeamCountry Pts
1 (Q) Hilaru Nakamura USA6,5
2 (Q) Xiangzhi Bu CHN5,5
3 (Q) Truong Nguyen Ngoc VIE4
4 (Q) Judith Polgar HUN3,5
5 Romain Edouard FRA3
6 Nadezhda Kosintseva RUS2,5
7 Anatoly Karpov RUS2,5
8 Sophie Milliet FRA0,5

Group B - Average rating: 2616
Rank TeamCountry Pts
1 (Q) Vasily Ivanchuk UKR5,5
2 (Q) Liem Le Quang VIE5,5
3 (Q) Jon Ludvig Hammer NOR4
4 (Q) Yannick Pelletier SWI4
5 Tigran Gharamian FRA3
6 Lahno Kateryna UKR3
7 Zhu Chen QAT2
8 Tatiana Kosintseva RUS1




round 7 Group A ( October 26 )
NGuyen Ngoc Truong Son - Polgar Judit : -
Karpov Anatoly - Milliet Sophie : -
Edouard Romain - Bu Xiangzhi : -
Nakamura Hikaru - Kosintseva Nadezhda : 1-0

round 7 Group B
Gharamian Tigran - Ivanchuk Vasily : -
Kosintseva Tatiana - Zhu Chen : -
Hammer Jon Ludvig - Pelletier Yannick : 1-0
Le Quang Liem - Lahno Kateryna : 1-0

round 6 Group A ( October 26 )
Kosintseva Nadezhda - NGuyen Ngoc Truong Son : -
Polgar Judit - Karpov Anatoly : 0-1
Milliet Sophie - Edouard Romain : 0-1
Bu Xiangzhi - Nakamura Hikaru : 1/2-1/2

round 6 Group B
Pelletier Yannick - Gharamian Tigran : 1-0
Ivanchuk Vasily - Kosintseva Tatiana : 1-0
Zhu Chen - Le Quang Liem : -
Lahno Kateryna - Hammer Jon Ludvig -

round 5 Group A ( October 25 )
Karpov Anatoly - NGuyen Ngoc Truong Son : 0-1
Bu Xiangzhi - Kosintseva Nadezhda : 1-0
Edouard Romain - Polgar Judit : 0-1
Nakamura Hikaru - Milliet Sophie : 1-0

round 5 Group B
Kosintseva Tatiana - Gharamian Tigran : 0-1
Lahno Kateryna - Pelletier Yannick : 0-1
Hammer Jon Ludvig - Zhu Chen : 1-0
Le Quang Liem - Ivanchuk Vasily : -



round 4 Group A ( October 25 )
Kosintseva Nadezhda - Karpov Anatoly : 0-1
Polgar Judit - Nakamura Hikaru : 0-1
Milliet Sophie - Bu Xiangzhi : 0-1
NGuyen Ngoc Truong Son - Edouard Romain : -


round 4 Group B
Pelletier Yannick - Kosintseva Tatiana -
Ivanchuk Vasily - Hammer Jon Ludvig : 1-0
Zhu Chen - Lahno Kateryna : 0-1
Gharamian Tigran - Le Quang Liem : 0-1

round 3 Group A ( October 24 )
Milliet Sophie - Kosintseva Nadezhda : 0-1
Bu Xiangzhi - Polgar Judit : 1-0
Edouard Romain - Karpov Anatoly : 1-0
Nakamura Hikaru - NGuyen Ngoc Truong Son : 1-0

round 3 Group B
Zhu Chen - Pelletier Yannick : 0-1
Lahno Kateryna - Ivanchuk Vasily : 0-1
Hammer Jon Ludvig - Gharamian Tigran -
Le Quang Liem - Kosintseva Tatiana : 1-0

round 2 Group A
Kosintseva Nadezhda - Edouard Romain : 1-0
Polgar Judit - Milliet Sophie : 1-0
NGuyen Ngoc Truong Son - Bu Xiangzhi : -
Karpov Anatoly - Nakamura Hikaru : 0-1

round 2 Group B
Pelletier Yannick - Le Quang Liem : -
Ivanchuk Vasily - Zhu Chen : -
Gharamian Tigran - Lahno Kateryna : -
Kosintseva Tatiana - Hammer Jon Ludvig : 0-1

round 1 Group A
Polgar Judit - Kosintseva Nadezhda : 1-0
Milliet Sophie - NGuyen Ngoc Truong Son : 0-1
Bu Xiangzhi - Karpov Anatoly : 1-0
Nakamura Hikaru - Edouard Romain : 1-0
round 1 Group B
Ivanchuk Vasily - Pelletier Yannick : 1-0
Zhu Chen - Gharamian Tigran : -
Lahno Kateryna - Kosintseva Tatiana : 1-0
Hammer Jon Ludvig - Le Quang Liem : 0-1



Read more on tournament site


Other chess news


chess_rssSubscribe to chess news




CHESS SOFTWARES


CHESS BOOKS